Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zde se spoléhá na kázeň uživatele a pravidelné aktualizace antiviru. Mnohem účinnější obranou proti virům z e-mailů je antivirová kontrola přímo na poštovním serveru. A tomu bude věnován tento článek.
Existuje samozřejmě mnoho komerčních řešení od různých výrobců, ale my použijeme řešení zcela zdarma. Důvody šíření virů pomocí elektronické pošty osobně vidím v používání e-mailových klientů typu MS Outlook a MS Outlook Express, které dělají automatické náhledy HTML e-mailů. Pravdou totiž je, že do HTML se dá schovat spousta škodlivého kódu a ve spojení s děravým MS Internet Explorerem je poté dílo zkázy dokonáno. Dalším problémem bývají dále i spustitelné přílohy. Proto je třeba e-mail vyčistit, ještě než dorazí k uživateli s výše zmíněným programovým vybavením.
Pokud máte dobrého ISP (používá kvalitní serverový OS), připlaťte si a nechte si kontrolovat poštu přímo na jeho mailserveru. V opačném případě, nebo pokud si chcete postavit vlastní mailserver s kontrolou pošty, je třeba mezi vaši lokální síť a ISP předřadit nějakého toho nelétavého ptáka ve fraku.
V současné době na serverech s Redhat 7.3 provozuji klasický amavis+HBEDV antivir a na Red Hat 9 amavis-ng (next generation). Amavis-ng, jak už název vypovídá, je novější. Když jsem ho nedávno instaloval, zalíbil se mi ihned po zprovoznění. Popíši vám proto obě varianty.
Jako komponenty jsem zvolil starý známý Redhat 7.3, případně 9, postfix, amavis a H-BEDV antivir.
Nejdůležitějším stavebním kamenem je amavis (A Mail Virus Scanner). Pro jeho funkci je třeba Perl. Ten je součástí distribuce, ale pro jistotu rpm -qa | grep perl
. Amavis samotný je totiž vlastně sada perlových skriptů. Pro naistalování amavisu budeme potřebovat tyto další perlové moduly:
Jednotlivé moduly lze stáhnout na stránkách amavisu nebo na CPAN. Pokud zvolíte rpm balíky, stačí jen rpm --rebuild název
, respektive rpm-build --rebuild název
a nakonec rpm -ivh název
a postupně nainstalovat. Chcete-li kompilovat, do toho: perl Makefile.pl
, make
, make install
.
Jediný problém, na který jsem narazil, byl v modulu perl-Convert-TNEF na RH8 a RH9, kdy se tento modul nainstaloval na nesprávné místo a bylo nutno jej ručně překopírovat.
Amavis umí nahlížet i do archívů, proto přítomnost např. unrar, perl-Archive-Zip. Výše uvedené moduly a programy je možné stáhnout na http://rmorales.modwest.com/rpms/amavis, kde se nalézá také originál tohoto návodu.
Ještě než amavis spustíte, bude třeba nějaký ten antivir. Amavis spolupracuje s mnoha, nás ale bude zajímat antivir, který je zdarma pro nekomerční využití - H-BEDV antivir. Z domovské stránky jej stačí stáhnout, vyplnit registrační formulář a počkat několik minut na e-mail s klíčem a privátní licencí. Ve staženém tgz souboru je instalační skript, který vás anglicky provede instalací a nastavením antiviru.
Nejedná-li se o dialup server, vyberte si spuštění update démona, který se postará o každodenní kontrolu, zda nevyšla nějaká aktualizace virových definicí. Po nainstalování zkopírujte oba soubory, které přišly e-mailem do adresáře, kam jste nainstalovali antivir (většinou /usr/lib/antivir
), čímž ze stažené demoverze uděláte ostrou verzi.
Amavis se spustí příkazem /etc/init.d/amavis start
. Startovací skripty jsou obsaženy v rpm balíku.
Teď je třeba říci postfixu, aby předával emaily amavisu. Do souboru /etc/postfix/master.cf
přidejte:
vscan unix - n n - 10 pipe user=vscan argv=/usr/sbin/amavis ${sender} ${recipient}
|
Do souboru /etc/postfix/main.cf
přidejte:
content_filter = vscan:
|
Příkazem /etc/init.d/postfix restart
restartujte postfix. Cesta e-mailu se nyní změní tak, že postfix převezme a předá každý e-mail amavisu, který číhá na portu 10025, ten zavolá antivir, který udělá své, a nakonec vše vrátí postfixu. Je-li e-mail zavirovaný, pošle amavis hlášení uživateli virusalert, případně odesílateli, či adresátovi. Ve /var/spool/vscan/virusmails
pak ukládá originální zavirované e-maily.
Konfigurace se nalézá v /etc/amavisd.conf
.
I v této variantě je potřeba perl, amavis-ng se liší jen architekturou. Pro Red Hat 9 jsem použil rpm balíčky z http://ftp.kspei.com/.../9/noarch/, takže po nainstalování všech potřebných už jen stačí upravit konfigurační soubory. Antivirový program jsem zvolil CLAM antivir, což je následník Openantiviru.
Amavis-ng poskytuje dvě možnosti, jak spolupracovat s Postfixem:
.................................. Nefiltr. : Postfix : mail--->smtpd \ /local--->Filtr. mail : -cleanup->queue- : ---->pickup / \smtp---->Filtr. mail ^ : | : | : \pipe-----+ | .................................. | | | | | +-Postfix sendmail<----filtr. skript<--+ (AMaViS)
Upravíme postfixu jeho master.cf
:
přidejte řádek
filter unix - n n - - pipe flags=Rq user=mail argv=/usr/bin/amavis ${sender} -- ${recipient}
|
a řádek:
smtp inet n - - - - smtpd
|
změňte na:
smtp inet n - - - - smtpd -o content_filter=filter:
|
.................................. : Postfix : ----->smtpd \ /local----> : -cleanup->queue- : ---->pickup / ^ | \smtp-----> : | v : : smtpd smtp : : 10026 | : ......................|........... ^ | | v ....|............ : | 10025 : : filtr : : (AMaViS) : .................
V konfiguračním souboru amavis.conf
, který se nalézá v /etc/amavis-ng
upravíme:
[global]
|
Postfixu přidáme do jeho main.cf
:
content_filter = smtp:localhost:10025
|
a nakonec do master.cf
přidáme:
localhost:10026 inet n - - - - smtpd -o content_filter
|
Nakonec si ještě projděte amavis.conf
, a nastavte si možnosti, kam doručovat varování o zavirovaných mailech, zda oznamovat i odesílateli (většinou falešná adresa podstrčená virem) apod.
Příkazem /etc/init.d/postfix restart
restartujte postfix.
Zavirované maily se ukládají do adresáře /var/spool/amavis-ng/quarantine/
, logovací protokol je v adresáři /var/log/amavis-ng/
.
Teď bychom si měli ověřit, zda celý systém funguje. Máte-li nějaký ten vir, zkuste jej na váš nový mailserver poslat. Nemáte-li, nevadí. Pro účely testování existuje soubor eicar.com
, který znají antivirové programy jako testovací neškodný soubor. Stáhněte jej na http://www.eicar.org/download/eicar.com a připojte k e-mailu.
Pokud přijde varování o zavirovaném e-mailu a ten nebude adresátovi doručen, podařilo se! Blahopřeji! V opačném případě nezoufejte a třeba napište, rád pomohu.
To, že e-mail prošel antivirovou kontrolou amavisu, lze zjistit z jeho obsahu. Najdete v něm hlavičku X-Virus-Scanned: by AMaViS snapshot-20020531, resp. X-Scanned-By: AMaViS-ng.
Na úplný konec pro zájemce do češtiny přeložený skript amavisu.
Poděkování: PinguiNovi z EFnetu, za trpělivost a support .
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: